Malli, jota ongelma koskee

Nämä tiedot koskevat seuraavia malleja:

  • ILME-FX30
  • ILME-FX30B

Tarvittavat lataukset

Päivitykset on asennettava kronologisessa järjestyksessä!

  • Versio 1.02 tai vanhempi:
    1. Päivitä versioon 1.05 (saatavana tällä sivulla) ennen kuin päivität versioon 6.01 (uusin).
    2. Kun olet päivittänyt versioon 1.05, voit päivittää versioon 6.01 (uusin).
    Jos yrität päivittää versioon 6.01 (uusin) ilman, että päivität ensin versioon 1.05, tapahtuu virhe ja päivitys epäonnistuu.
  • Versio 1.05 tai uudempi:
    Ohita tämä sivu ja jatka osioon ILME-FX30-järjestelmäohjelmiston (laiteohjelmisto) päivitys versioon 6.01.

Tietoja tästä latauksesta

Tämä päivitys on saatavilla vain muistikorteille. Windows- tai macOS-versioita ei tarjota.

Hyödyt ja parannukset

Päivitys versioon 1.05 on väliversio, jota tarvitaan, jotta kamera voidaan päivittää viimeisimpään versioon.

Tiedoston tiedot

  • Name: (Nimi) BODYDATA.DAT
  • Version: (Versio) 1.05
  • Size: (Koko) 846 079 400 tavua
  • Release Date: (Julkaisupäivämäärä) 12-04-2023

Valmistelut

Sony-kameran päivittäminen muistikortilla(SD tai CFexpress)

Tarkista järjestelmäohjelmiston versio

Tarkista järjestelmäohjelmiston versio seuraavien ohjeiden mukaan. Jos järjestelmäohjelmiston versio on Ver. 1.02, päivitä uusimpaan järjestelmäohjelmiston versioon.
Huomautus: Jos Date/Time (Päivämäärä/aika) -asetusnäyttö tulee näkyviin, kun käynnistät kameran, määritä päivämäärälle ja ajalle oikeat arvot.

  1. Valitse kamerassa Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio).
  2. Järjestelmäohjelmistoversio tulee näkyviin.

Järjestelmäohjelmiston tietojen tallentaminen muistikortille

VAROITUS! Varmista, että muistikortilla on vain yksi BODYDATA.DAT-tiedosto.

Aseta alustettu muistikortti tietokoneeseen.
Kun alustat muistikortin, kaikki muistikortilla olevat tiedot poistetaan eikä niitä voi palauttaa. Kopioi tiedot tietokoneelle tai muuhun laitteeseen ennen alustamista. Lisätietoja yhteensopivista muistikorteista löytyy kameran käyttöoppaasta.
Tallenna tiedot muistikortin juurihakemistoon.
Huomautus: Älä muuta tiedoston nimeä.

Muu laitteisto

Kameran virtalähde: Käytä täyteen ladattua ladattavaa akkua NP-FZ100.
Huomautus: Päivityksen voi tehdä vain, kun akun varaus on vähintään (kolme palkkia) tai yli 51 %. On suositeltavaa käyttää täyteen ladattua akkua.

Järjestelmäohjelmiston version päivittäminen

Tärkeä huomautus

  • Käytä täyteen ladattua ladattavaa akkua (NP-FZ100).
  • Älä irrota akkua päivityksen aikana, koska kamerasta voi äkillisen virrankatkaisun vuoksi tulla käyttökelvoton.
  • Jos kameran lämpötila on korkea, päivitystä ei välttämättä voida suorittaa. Päivitä vasta, kun lämpötila on laskenut.

Vaihe 1: Päivityksen lataaminen

  1. Aseta muistikortti, johon järjestelmäohjelmiston tiedot on tallennettu, laitteen korttipaikkaan 1.
    Huomautus: Vain korttipaikka 1 tunnistaa järjestelmäohjelmiston tiedot.
  2. Valitse Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio) ja valitse Software Update (Ohjelmistopäivitys).
  3. Valitse järjestelmän ohjelmistopäivityksen vahvistusnäytössä Execute (Suorita), jolloin päivitys alkaa.

    Huomautuksia:
    • Viesti Version Update X.XX → Y.YY (Version päivitys X.XX → Y.YY) tulee näkyviin (X.XX = nykyinen versionumero, Y.YY = uusin versionumero).
    • Älä irrota akkua tai muistikorttia päivityksen aikana.
    • Luettuasi tiedot loppuun asti valitse Execute (Suorita). Koko tekstin saa tarvittaessa näkyviin vierittämällä näyttöä.
  4. Kun järjestelmän ohjelmistopäivitys alkaa, näkyviin tulee musta näyttö ja käytön merkkivalo vilkkuu. Käytön merkkivalo vilkkuu yhden kerrankolme kertaaviisi kertaa riippuen päivityksen edistymisestä. Päivitys kestää noin 6 minuuttia.
    Käytön merkkivalon sijainti: Se on taustapuolella alaoikealla.
    Huomautuksia:
    • Jos järjestelmäohjelmiston tiedot ovat vääriä, kameran näyttöön ilmestyy viesti The target model for the update file is incorrect. (Päivitystiedoston kohdemalli on väärä).
    • Jos käytön merkkivalo vilkkuu 5 kertaa hitaasti (0,5 sekunnin sykli) ja 6 kertaa nopeasti (0,25 sekunnin sykli), järjestelmäohjelmistoa ei välttämättä ole kopioitu oikein muistikortille. Jos näin tapahtuu, poista akku ja muistikortti kamerasta ja aloita uudestaan kohdasta Järjestelmäohjelmiston tietojen tallentaminen muistikortille.
  5. Kun päivitys on suoritettu, kamera käynnistyy automaattisesti uudelleen. Kun kamera on käynnistynyt uudelleen ja näyttöön ilmestyy viesti Body update complete (Rungon päivitys on valmis), valitse OK.

Vaihe 2: Tarkista laitteen järjestelmäohjelmiston versio

  1. Valitse kamerassa Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio).
  2. Järjestelmäohjelmistoversio tulee näkyviin.
  3. Päivitä uusimpaan järjestelmäohjelmistoversioon.