Laiteohjelmistopäivitys Ver.1.02 malleille SLT-A99/SLT-A99V (Macintosh)
AF-asemajärjestelmä videoille lisätty: parantaa tulevan E-kiinnitysjärjestelmän skaalattavuutta.
Soveltuvat mallit
Nämä tiedot koskevat seuraavia malleja:
- SLT-A99
- SLT-A99V
Tietoja tästä latauksesta
- Nimi:Laiteohjelmistopäivitys Ver.1.02 malleille SLT-A99 (Macintosh)
- Julkaisupäivämäärä:27/08/2013
- Edut ja parannukset:
- Lisäys samanaikaiseen HDMI-tulotilaan: videon tallennuksen valmiustilan aikana kameralla voi näyttää selkeää 50 kuvaa minuutissa videota samanaikaisesti sekä HDMI-liitännän kautta liitetystä ulkoisesta monitorista että kameran LCD-näytöstä.
Huomaa: Kameran on oltava videotilassa ja asetuksen [HDMI Info. Display] (HDMI-tietonäyttö) on oltava asetettu [Off] (Pois).
- Lisäys samanaikaiseen HDMI-tulotilaan: videon tallennuksen valmiustilan aikana kameralla voi näyttää selkeää 50 kuvaa minuutissa videota samanaikaisesti sekä HDMI-liitännän kautta liitetystä ulkoisesta monitorista että kameran LCD-näytöstä.
- Tukee "Dual AF" (Kaksinkertaisen automaattisen tarkennuksen) -toiminnon kanssa yhteensopivia objektiiveja: SAL24F20Z, SAL85F14Z, SAL135F18Z, SAL70300G, SAL70200G, SAL35F14G, SAL1635Z, SAL100M28, SAL50M28, SAL85F28, SAL300F28G, SAL70400G2, SAL50F14Z
- Tukee automaattisen kompensaation kanssa yhteensopivia objektiiveja: SAL100M28, SAL50M28, SAL85F28, SAL18200, SAL20F28, SAL28F28
Kameran laiteohjelmistoversion tarkistaminen
Tarkista kameran laiteohjelmisto seuraavien ohjeiden mukaan.
Jos laiteohjelmistoversio on Ver.1.02 tai uudempi, päivitystä ei tarvita.
- Valitse kamerassa Menu [Valikko] --> Setup [Asetus] --> Version [Versio]
- Laiteohjelmisto näytetään kuten alla olevassa kuvassa.
Järjestelmävaatimukset
Käyttöjärjestelmät
Uusin laiteohjelmistoversio on yhteensopiva seuraavien Macintosh-versioiden kanssa:
- Mac OS X v.10.5 ~ 10.10
Tietokonelaitteisto
Uusin laiteohjelmistoversio on yhteensopiva seuraavien laitteiden kanssa:
- Suoritin: Intel-suoritin*
* Core Solo- ja Core Duo -suorittimia ei enää tueta. - Kiintolevytila: vähintään 200 Mt
- RAM-muisti: vähintään 512 Mt
Huomaa: Sulje kaikki muut ohjelmistosovellukset ennen laiteohjelmiston päivittämistä. - Kameran virtalähde
- Täysin ladattu ladattava akku NP-FM500H
tai
Verkkolaite AC-PW10AM (myydään erikseen)
Huomaa: Päivitys voidaan suorittaa vain, kun jäljellä oleva akkutaso on(kolme tolppaa) tai enemmän. On suositeltavaa käyttää täysin ladattua akkua tai verkkolaitetta AC-PW10AM (myydään erikseen).
- Täysin ladattu ladattava akku NP-FM500H
- Kameran toimitukseen kuuluva USB-kaapeli
Huomaa: Päivitystoiminnon toimivuutta ei taata muilla USB-kaapeleilla
Lataa
Tärkeitä huomautuksia:
- Käytä laiteohjelmiston päivityksen suorittamiseen täyteen ladattua ladattavaa akkua NP-FM500H tai verkkolaitetta AC-PW10AM (myydään erikseen).
- Älä irrota akkua tai verkkolaitetta päivityksen aikana. Muuten kamerasta voi äkillisen virrankatkaisun vuoksi tulla käyttökelvoton.
- Irrota muistikortti ennakkoon kamerasta.
- Älä peitä okulaarin tunnistimia päivityksen aikana. Muussa tapauksessa nestekidenäyttö voi vaihtaa etsimeen. Jollet näe mitään nestekidenäytöllä, paina [FINDER / LCD -painiketta].
- Varmista, että olet kirjautunut sisään järjestelmänvalvojana.
- Lue sivun alalaidasta vastuuvapauslauseke ja hyväksy ehdot osoittamalla valintaruutua. Osoita sitten Download [Lataa] -painiketta.
- [Update_SLTA99V102.dmg] (87.4 MB (91.727.631 bytes))-tiedoston lataaminen alkaa.
- Tallenna tiedosto tietokoneesi työpöydälle (suositus).
Asenna
- Sulje kaikki käynnissä olevat ohjelmat.
- Kaksoisosoita lataamaasi [Update_SLTA99V102.dmg]-tiedostoa. Älä liitä kameraa tässä vaiheessa.
- Kaksoisosoita työpöydällä näkyvää [Update_SLTA99V102]-symbolia.
- Kaksoisosoita FirmwareUpdater [Laiteohjelman päivitys] -symbolia.
- Ytimen laajennuksen lataamista varten viesti pyytää antamaan sovellukselle luvan tehdä muutoksia. Näppäile järjestelmänvalvojan tilin salasana.
- Laiteohjelmiston päivitysohjelma käynnistyy.
- Valitse kamerassa laiteohjelmiston päivitysikkunan ohjeen mukaisesti Menu [Valikko] --> Setup [Asetus] --> USB Connection [USB-yhteys ja tarkista onko Mass Storage [Massamuisti] valittu.
Jos jokin muu tila kuin Mass Storage [Massamuisti] on valittu, valitse Mass Storage [Massamuisti]. - Jollet ole jo tehnyt niin, poista muistikortti kamerasta.
- Liitä kamera tietokoneeseen toimitukseen kuuluvalla USB-kaapelilla.
Huomaa: USB Mode [USB-tila] tulee näkyviin kameran nestekidenäytössä. - Kun olet varmistanut yllä olevan, osoita laiteohjelmiston päivitysikkunassa Next [Seuraava] -painiketta. Kuva 1 tulee näkyviin laiteohjelmiston päivitysikkunaan ja kuva 2 kameran nestekidenäyttöön.
- Kun osoitat Next [Seuraava] -painiketta, älä peitä okulaarin tunnistimia (Kuvassa 2.1) päivityksen aikana. Muussa tapauksessa nestekidenäyttö voi vaihtaa etsimeen. Jollet näe mitään nestekidenäytöllä, paina [FINDER / LCD -painiketta] (Kuvassa 2.1).
- Jos Kuva 2 ei näy kameran nestekidenäytössä, irrota USB-kaapeli kamerasta ja siirry kohtaan "Recovery procedure [Palautustoimenpide]" sivun alareunassa.
Kuva 1 Kuva 2 Kuva 2.1 - Kun olet vahvistanut näytöt kuvissa 1 ja 2, osoita Next [Seuraava] -painiketta. Nykyinen versio ja päivityksen jälkeinen versio tulevat näkyviin näyttöön vasempaan alareunaan. (Kuva 3)
- Kun olet vahvistanut, että [Current version] [Nykyinen versio] on [Ver.1.01 or lower], osoita Next [Seuraava].
Jos [Current version] [Nykyinen versio] on [Ver.1.02] tai uudempi, päivitystä ei tarvita. Katkaise viestin mukaisesti USB-yhteys ja osoita Finish [Valmis] -painiketta. Sammuta kamera, irrota akku tai verkkolaite, aseta akku takaisin tai kytke verkkolaite uudelleen ja käynnistä kamera.
Kuva 3 - Kuvan 4 näyttö tulee näkyviin.
Kuva 4 - Nollaa kamera painamalla [Multi-selector] [ohjauskiekon] keskikohtaa.
Huomaa: Näyttö sammuu, kun [Multi-selector] [ohjauskiekon] keskikohtaa painetaan. Siirry seuraavaan vaiheeseen. - Osoita laiteohjelmiston päivitysikkunassa Next [Seuraava] -painiketta (Kuva 4).
- Nollauksen jälkeen kameran yhteyden uudelleen muodostaminen on vahvistettu ja kuvan 5 näyttö tulee näkyviin.
- Käynnistä päivitys osoittamalla Run [Suorita] -painiketta. Tilapalkki näkyy näytössä päivityksen ajan (noin 10 minuuttia).
Huomautus: Älä koskaan sammuta kameraa tai irrota USB-kaapelia päivityksen aikana.
Kuva 5 - Kun päivitys on valmis, kuvan 6 näyttö tulee näkyviin. Osoita Finish [Valmis] ja irrota USB-kaapeli.
Kuva 6 - Sammuta kamera, irrota akku tai verkkolaite, aseta akku takaisin tai kytke verkkolaite uudelleen ja käynnistä kamera.
Tarkista, että kameran laiteohjelmistoversio on Ver.1.02.
- Valitse kamerassa Menu [Valikko] --> Setup [Asetus] --> Version [Versio]
- Laiteohjelmisto näytetään kuten alla olevassa kuvassa.