Malli, jota ongelma koskee

Nämä tiedot koskevat seuraavia malleja:

  • ILCE-1

Tietoja tästä latauksesta

Huomioitavaa ennen päivittämistä

  • Päivitykset on asennettava kronologisessa järjestyksessä. Kun päivität versiosta 1.32 tai vanhemmasta, päivitä ensin versioon 2.01, ennen kuin päivität versioon 4.00.
  • Tuotteen päivitysohjelmisto on saatavilla muistikorttiversiossa.
  • Voit ladata ohjelmistopäivityksen Creators' App -sovelluksella, joka on saatavilla App Store- ja Google Play -sovelluskaupoista.

Hyödyt ja parannukset

  • Mukauttaa kuvaustietojen asettelua näytöllä vaaka- ja pystysuuntaista katselua varten
  • Lisää Spot: XL (Piste XL)- ja Spot: XS (Piste XS) -vaihtoehdot Spot (Piste) -osioon Focus Area (Tarkennusalue) -valikossa
  • Lisää Custom 1 (Omat valinnat 1)-, Custom 2 (Omat valinnat 2)- ja Custom 3 (Omat valinnat 3) -vaihtoehdot Custom (Omat valinnat) -osioon Focus Area (Tarkennusalue) -valikossa
  • Lisää Tracking: Spot XL (Seuranta: Piste XL)-, Tracking: Spot XS, (Seuranta: Piste XS)-, Tracking: Custom 1 (Seuranta: Omat valinnat 1)-, Tracking: Custom 2 (Seuranta: Omat valinnat 2)- ja Tracking: Custom 3 (Seuranta: Omat valinnat 3)- vaihtoehdot Tracking (Seuranta) -osioon Focus Area (Tarkennusalue) -valikossa
  • Mahdollistaa muistikorttipaikkoihin 1 ja 2 tallennettujen kuvien samanaikaisen poistamisen ja luokittelun
  • Voit nähdä kansio- ja tiedostonimet toiston aikana
  • Voit peruuttaa valittujen kuvien ajastetun siirron FTP-siirron aikana
  • Lisää tuen seuraaviin Transfer & Tagging -asetuksiin:
    • asetus, jolla voi ajastaa suojattujen valokuvien tuonnin automaattisesti kohdasta FTP Import (FTP-tuonti)
    • asetus, jolla voi ajastaa suojattujen valokuvien ja videoiden latauksen automaattisesti kohdasta FTP Upload Preset (FTP-latauksen esiasetus)
    • asetus, jolla voi ajastaa suojattujen valokuvien siirron automaattisesti FTP:n kautta kohdasta FTP Upload Preset (FTP-latauksen esiasetus)
      • Edellyttää Transfer & Tagging -sovelluksen uusinta versiota.
      • Transfer & Tagging -asetus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa maissa tai kaikilla alueilla.
  • Tukee seuraavia Monitor & Control -sovelluksen toimintoja:
    • Tarkennuksen karttatoiminto
    • Himmentimen palkkinäyttö
      • Edellyttää Monitor & Control -sovelluksen uusinta versiota.
      • Monitor & Control -sovellus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa maissa tai kaikilla alueilla.
  • Tukee digitaalista allekirjoitustoimintoa videoissa osana Sonyn Camera Authenticity Solution -palvelua
    • Ei ole vielä määritetty, milloin lisenssejä (maksullisia) tarjotaan muille asiakkaille kuin tiedotusvälineille.
    • Palvelut eivät ehkä ole saatavilla kaikissa maissa tai kaikilla alueilla. Lisätietoja on aitousluettelosivulla.
  • Tukee seuraavia Volume Photography -lisenssin alaisia toimintoja: Scan and Tag (Skannaa ja merkitse), Photo Cropping (Kuvan rajaus) ja Volume Photography Commands (Volumetrisen kuvauksen komennot)
    • Käyttö edellyttää maksullisen lisenssin asennusta.
    • Palvelut eivät ehkä ole saatavilla kaikissa maissa tai kaikilla alueilla.
  • Ei tue enää Security (IPsec) (Suojaus (IPsec)) -toimintoa. Paranna suojausta ottamalla Access Authen. (Käytä todennusta) -toiminto käyttöön
  • Ei tue enää WPA- ja WEP-toimintoja. Vaihtoehtoja WPA ja WEP ei voi enää valita, kun yhdistät Wi-Fi-verkkoon. Käytä turvallisempaa WPA2- tai WPA3-suojausasetusta jatkossa
  • Korjaa ongelman, jossa jatkuva kuvaus ei jatku 1–2 sekunnin aikana jatkuvan kuvausistunnon jälkeen
  • Korjaa ongelman, jossa pystykahvan monivalitsin ei toimi oikein
  • Parantaa kameran toimintavakautta

Huomautus: Lisätietoja kaikista päivitetyistä toiminnoista on käyttöoppaassa.

Aiemmat hyödyt ja parannukset

Tiedoston tiedot

  • Name: (Nimi) BODYDATA.DAT
  • Version: (Versio) 4.00
  • Size: (Koko) 798 702 984 tavua
  • Release Date: (Julkaisupäivämäärä) 10-12-2025

Valmistelut

Sony-kameran päivittäminen muistikortilla(SD tai CFexpress)

Tarkista järjestelmäohjelmiston versio

Tarkista järjestelmäohjelmiston versio seuraavien ohjeiden mukaan:

    1. Valitse Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio)→ Body (Runko).
    2. Järjestelmän ohjelmistoversio näytetään.

    Huomautuksia:

    • Jos järjestelmäohjelmistoversio on 4.00, päivitystä ei tarvita.
    • Kun päivität versiosta 1.32 tai vanhemmasta, sinun on päivitettävä ensin versioon 2.01. Kun olet päivittänyt versioon 2.01, päivitä versioon 4.00.
    • Jos yrität päivittää tähän versioon ilman, että päivität ensin versioon 2.00 tai versioon 2.01, tapahtuu virhe ja ohjelmiston päivitys epäonnistuu.
    • Jos Date/Time (Päivämäärä/aika) -asetusnäyttö tulee näkyviin, kun käynnistät kameran, valitse päivämäärälle ja/tai ajalle oikeat arvot.

    Järjestelmäohjelmiston tietojen tallentaminen muistikortille

    TÄRKEÄÄ: Varmista, että muistikortilla on vain yksi BODYDATA.DAT-tiedosto.
      1. Napsauta Download (Lataa) -painiketta.
      2. Kun olet lukenut vastuuvapauslausekkeen, valitse Download (Lataa).
      3. Tallenna tiedosto tietokoneeseesi.
      4. Aseta alustettu muistikortti tietokoneeseen.
      5. Tallenna BODYDATA.DAT-tiedosto muistikortin juurihakemistoon. Älä muuta tiedoston nimeä.

      Huomautuksia:

      • Alusta muistikortti etukäteen kameralla.
      • Kopioi tiedot tietokoneelle tai muuhun laitteeseen ennen alustamista.
        • Kun alustat muistikortin, kaikki muistikortilla olevat tiedot poistetaan eikä niitä voi palauttaa.
      • Lisätietoja yhteensopivista muistikorteista löytyy kameran käyttöoppaasta.

      Muu laitteisto

      • Kameran virtalähde: Käytä täyteen ladattua ladattavaa akkua (NP-FZ100).
        Huomautus: Päivityksen voi tehdä vain, kun akun varaustaso on vähintään 51 %. On suositeltavaa käyttää täyteen ladattua akkua.
      • Irrota kameran pystykahva ennen järjestelmäohjelmiston päivittämistä.

      Järjestelmäohjelmiston version päivittäminen

      Tärkeä huomautus

      • Käytä täyteen ladattua ladattavaa akkua (NP-FZ100).
      • Älä irrota akkua päivityksen aikana, koska kamerasta voi äkillisen virrankatkaisun vuoksi tulla käyttökelvoton.
      • Jos kameran lämpötila on korkea, päivitystä ei välttämättä voida suorittaa. Odota ja suorita päivitys, kun kameran lämpötila on laskenut.

      Vaihe 1: Päivitä järjestelmäohjelmisto

      1. Aseta muistikortti, johon järjestelmäohjelmiston tiedot on tallennettu, kameran korttipaikkaan 1. Vain korttipaikka 1 tunnistaa järjestelmäohjelmiston tiedot.
      2. Valitse Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio)→ Body (Runko).
      3. Valitse Software Update (Ohjelmistopäivitys).
      4. Valitse Execute (Suorita) järjestelmän ohjelmistopäivityksen vahvistusruudulla. Ohjelmistoversion päivitys alkaa.

        Näytöllä näkyvä viesti:
        • Update? (Päivitetäänkö?) X.XX → Y.YY
          • X.XX: Nykyinen versionumero
          • Y.YY: Uusin versionumero
        Huomautuksia:
        • Älä irrota akkua tai muistikorttia päivityksen aikana.
        • Kun olet tarkistanut tiedot, voit valita Execute (Suorita).
        • Koko tekstin saa tarvittaessa näkyviin vierittämällä näyttöä alaspäin.
      5. Kun järjestelmän ohjelmistopäivitys alkaa, näyttö menee pimeäksi ja käytön merkkivalo välähtää kerran3 kertaaviisi kertaa riippuen päivityksen edistymisestä. Päivitys kestää noin 6 minuuttia.
        Käytön merkkivalo sijaitsee kameran takana alhaalla oikealla.
        Huomautuksia:
        • Jos järjestelmäohjelmiston tiedot ovat vääriä, kameran näyttöön ilmestyy viesti The target model for the update file is incorrect (Päivitystiedoston kohdemalli on väärä).
        • Jos käytön merkkivalo vilkkuu viisi kertaa hitaasti (0,5 sekunnin sykli) ja kuusi kertaa nopeasti (0,25 sekunnin sykli) tai seitsemän kertaa hitaasti (0,5 sekunnin sykli) ja seitsemän kertaa nopeasti (0,25 sekunnin sykli), järjestelmäohjelmistoa ei ehkä ole päivitetty versiosta 2.00 tai uudemmasta tai sitä ei ole kopioitu oikein muistikortille.
          • Jos näin tapahtuu, poista akku ja muistikortti kamerasta, valmistele toinen muistikortti ja aloita sitten uudestaan tämän artikkelin kohdasta Järjestelmäohjelmiston tietojen tallentaminen muistikortille.
      6. Kun päivitys on valmis, kamera käynnistyy automaattisesti uudelleen. Kun kamera on käynnistynyt, valitse Body update complete (Rungon päivitys valmis) näytöstä OK.

      Vaihe 2: Tarkista kameran järjestelmäohjelmiston versio

      1. Valitse Menu (Valikko) → Setup (Asennus) → Setup Option (Asennusvaihtoehto) → Version (Versio)→ Body (Runko).
      2. Järjestelmän ohjelmistoversio näytetään.
        Päivitys onnistui, jos näytössä näkyy versio 4.00.