Oli myöhäinen yö, ja olin syvällä Amazonin sademetsässä Boliviassa. Etsiskelin eläimiä valokuvattavaksi, erityisesti käärmeitä. Törmäsin kuitenkin armeija- tai sotilasmuurahaisten ryhmään, ja pysähdyin hetkeksi kuvaamaan niitä Sonyn Alpha 7R IV -kameralla.
Sotilasmuurahaiset liikkuvat öisin, ja niiden tehtävänä on suojella yhdyskunnan muita muurahaisia petoeläimiltä. Vein tarkoituksella sormeni niin lähelle yhtä sotilasmuurahaista, että se voisi tulla puremaan minua, kuten kuvasta näkyy. Kuvassa ei näy, että muurahainen myös pistää sormenpäätäni takapäällään. Muutaman minuutin kuluttua sormeni tuli todella kipeäksi, mutta pahin seurasi vasta sen jälkeen. Viiden seuraavan päivän ajan sormeni oli turvonnut niin suureksi, että en pystynyt taivuttamaan sitä.
Muurahaisen pistäessä minua minulla oli hetki aikaa ottaa kuva Sonyn Alpha 7R IV -kameralla ja FE 50mm f/2.8 -makro-objektiivilla. Pidän todella paljon tästä objektiivista, koska se on niin pieni ja edullinen. Tällä on merkitystä vaeltaessani sademetsän kaltaisessa maastossa.
Kuva on juuri sellainen, millaisena kuvasin sen kameralla. Käytin kameran APS-C-tilaa saadakseni rajatun näkökentän, jolla saisin vielä otettua 26,2 miljoonan pikselin kuvan. Sen ansiosta sain haluamani kuvan kameralla ilman, että jouduin rajaamaan sitä jälkikäteen kuvaa muokatessani. Käytin pimeässä sademetsässä ulkoista salamaa kolmijalan päälle asetetun hajottimen kanssa valaisemaan muurahaisen ja sormeni. Koska toinen käteni oli ojennettuna purtavaksi, minulla oli vain yksi käsi käytössä kameran pitelemiseen. Niinpä asetin sen minimitarkennusetäisyydelle ja liikutin sitä hyvin varovasti edestakaisin tarkentaakseni muurahaisen silmiin.
Tämä kuva muistuttaa minua, miten aggressiivisia ja kiehtovia armeijamuurahaiset ovat. Ihmiset eivät kiinnitä tarpeeksi huomioita viidakon tai sademetsän pienimpiin olentoihin, jotka ovat upeita. Ne ovat niin pieniä mutta vahvoja, ja ne muistuttavat hyvin paljon ihmisiä siinä mielessä, että niiden yhdyskunnissa on erilaisia hierarkioita ja jokaisella muurahaisella on oma tehtävänsä. Tässä tapauksessa kyseessä oli sotilasmuurahainen yrittämässä suojella yhdyskuntaansa aika typerältä valokuvaajalta, jota se ei pelkästään purrut vaan pääsi myös pistämään.
”Suojellaksemme jotakin meidän on ensin tunnettava ja rakastettava sitä, minkä voimme menettää. Valokuvaus on hyödyllinen työkalu, joka herkistää ja näyttää ihmisille, mikä meitä ympäröi. Kamerani avulla yritän esittää eläimet aidoimmassa muodossaan, samanaikaisesti sekä biologisesta että taiteellisesta näkökulmasta”