oranssi valo lankeaa vuorelle hämärässä

Objektiiviprofiili | FE 20-70mm f/4 G

Ananda Joinet

Valokuvaaja Ananda Joinet lähti Bardenasin aavikon geometristen muotojen inspiroimana tutkimaan ja kuvaamaan yhden Euroopan ainutlaatuisimman paikan villiä kauneutta Sony-varusteet mukanaan.

”Halusin näyttää, miten uskomatonta luonto on ja että ihminen ei ole keksinyt mitään. Otamme inspiraation kaikesta ympärillämme olevasta – geometrisista muodoista, kaarista, suorista, materiaaleista – ja tämä kaikki lähtee luonnosta”, Ananda sanoo.

oranssi valo lankeaa vuorelle hämärässä © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/800s @ f/4.0, ISO 400

Projektin kuvaamisessa ankarassa, auringon paahtamassa aavikkoympäristössä oli monia haasteita. ”Minulle aiheuttivat vaikeuksia kuuma sää, ajan puute ja valaistusolosuhteet sekä huolehtiminen siitä, onko matkallani hyviä auringonlaskuja. Tämän lisäksi ongelmana olivat monet vaeltajat. Useimmat ihmiset eivät kuitenkaan uskaltaudu kovin pitkälle aavikolle, sillä silloin on todellakin ’yksin maailmassa’.”

Ananda matkusti aavikolle Sony Alpha 7 IV -kameransa kanssa, jonka hän ottaa mukaan kaikkialle. ”Se on todella monipuolinen ja mahdollistaa myös videoiden kuvaamisen, sillä olen myös videokuvaaja. Olen aina erityisen vaikuttunut 33 mp:n tarkkuudesta, jonka tunnistin tuottaa. Lisäksi kamerassa on terävä ja luotettava automaattitarkennus, jonka ansiosta kuvia ei jää koskaan ottamatta”, Ananda sanoo.

bardenasin vuoristoalue hämärässä © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/800s @ f/4.0, ISO 400

Kuvasarjassa ovat huomattavaa värit, jotka vangitsevat aavikon viileyden ja lämmön päivän vaihtuessa yöksi. Tämä väri oli osa tarinaa, jonka Ananda halusi taltioida, mutta se oli myös leikkisä osa sarjaa.

paljas vuoristoalue pilvisen taivaan edessä © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/25s @ f/4.0, ISO 125

”Kokeilujen tekeminen väreillä ja valoilla oli todella tyydyttävää. Valo auringonlaskun ja -nousun aikaan loi uskomattomia varjoja ja nyansseja laaksossa ja Bardenasin vuorten kaarissa. Nämä lämpimät värit vasten vuorten kontrastia luovat hyvin graafisen universumin.”

lämpimässä valossa kylpevä vuorenhuippu © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/25s @ f/4.5, ISO 125

Värit auttavat kertomaan osan uskomattoman maiseman tarinaa ja saavat sen näyttämään kuin toiselta maailmalta. ”Etsin maisemasta tunnetta – valoa, tunnelmaa. Haluan myös näyttää, miten kaunis luonnon jokainen elementti on olipa se iloinen tai melankolinen. Pyrin aina luomaan ripauksen runoutta tai nostalgiaa kuvissani niin, että katsoja tuntee saman tunteen kuin minä, kun pysähdyin ottamaan kuvan.”

kuivunutta mutaa kuivalla aavikolla © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/1250s @ f/4.0, ISO 320

Anandan Sony Alpha 7R IV -kameraan oli asennettuna FE 20-70mm f/4 G -sarjan objektiivi. Se tarjoaa laajemman näkökentän kuin perinteinen 24–70 mm:n zoom-objektiivi, mutta pienemmän f/4-aukon ansiosta se on edelleen riittävän pieni ja kevyt ollakseen erinomainen objektiivi matkoille. Näin valokuvaajat voivat tehdä vapaasti tutkimusretkiä.

”Käytin FE 20-70mm f/4 G -objektiivia näihin kuviin, koska se on uskomattoman mukautettava: voin vaihtaa erittäin laajasta kulmasta kevyeen teleobjektiiviin, mikä on todella käytännöllistä, kun halutaan ottaa monia erilaisia kuvia. Se on myös erittäin kevyt, joten se on aivan ehdoton objektiivi matkoille.”

halkeilevaa mutaa aavikolla © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/250s @ f/6.3, ISO 320

Paperilla ero 20 mm:llä ja 24 mm:llä kuvaamisen välillä saattaa tuntua pieneltä, mutta vaikutus kuviin voi olla merkittävä. ”Löysin itseni kuvaamasta 20 mm:llä monissa tilanteissa ja olin ällistynyt. En odottanut näin hyvää terävyyttä f/4-objektiivilta enkä havainnut mitään terävyyden menetystä myöskään kuvan reunoilla. Se on erinomainen objektiivi sekä valokuvaukseen että videoihin.”

Alla on kaksi projektin valokuvaa, joita Ananda rakastaa. Kumpikin kuva heijastaa sitä, että karusta aavikkoympäristöstä huolimatta luonto on läsnä eikä sitä voi pysäyttää.

lähikuva halkeilevasta mudasta aavikolla © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/800s @ f/4.0, ISO 320
kuivunut kasvi, jonka ympärillä on halkeilevaa mutaa © Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/800s @ f/4.0, ISO 320

”Ensimmäisessä näkyvät maahan sateen jälkeen jääneet peuran ja ketun jäljet. Ne säilyvät siihen uponneina seuraavaan rankkasateeseen asti. Toinen kuva on kanervasta, joka kukoistaa kaikesta huolimatta kuivassa maaperässä ja kuivissa tuulissa.”

On myös korkeammalta ylhäältä otettuja kuvia, joissa katsotaan alas aavikkoalueen laaksoihin. ”Rakastan näitä näkymiä ylhäältä, sillä ne vievät meidät maiseman yläpuolelle tarkkailemaan sitä, mitä silmiemme edessä tapahtuu. Tämä herättää minussa halun palata ja yrittää kuvata tuolla piileskelevää eläimistöä.”

Myöhemmin tänä vuonna Ananda vie FE 20-70mm f/4 G -sarjan objektiivinsa Norjaan, mitä seuraa matka valokuvaamaan naaleja Hornstrandiriin Islantiin. ”Kokeilen taitojani villieläinten valokuvauksessa laajemmalla 20–70 mm:n objektiivilla. Otan tietenkin mukaan myös teleobjektiivini, mutta on kiinnostavaa nähdä, miten voin kuvata sekä naaleja että niiden elinympäristöä 20–70 mm:n objektiivilla.”

Esitellyt tuotteet

Rekisteröidy α Universe -uutiskirjeen tilaajaksi

α Universe -uutiskirjeen tilaaminen onnistui!

Anna kelvollinen sähköpostiosoite

Pahoittelut, jotain meni pieleen.

Tilaaminen onnistui!