Nimeni on Philip Bloom, ja olen elokuvantekijä. Olen kuvannut ammatikseni videoita 31 vuotta. Ensimmäiset 17 vuotta tein TV-uutisia, mutta nykyään teen freelance-elokuvaajana kaikenlaisia projekteja keskittyen kuitenkin lähinnä dokumentteihin.
Kuvaan usein yksinäni, joten kaikella mukaan ottamallani kalustolla täytyy olla tarkoitus ja kaiken on oltava kannettavaa. Kannan mukanani mahdollisimman vähän kalustoa mutta kuitenkin aina olennaisimmat eli kamerani, kolmijalan, objektiiveja, suotimia ja näytön.
Näytön avulla pystyn katselemaan tallentamaani kuvamateriaalia yksityiskohtaisemmin kuin kamerastani. Voin tarkistaa tarkennuksen, sommitella otoksia tarkemmin ja varmistaa, että kuva on juuri haluamani kaltainen.
Nykypäivänä meillä kaikilla on loistava korkearesoluutioinen näyttö taskussamme älypuhelimen muodossa. Siitä lähtien kun älypuhelimet tulivat markkinoille, olen halunnut liittää sellaisen kameraani ja käyttää sitä näyttönä. Se tuntuu niin luonnolliselta asialta. Nyt voin vihdoin tehdä sen Sonyn uudella Xperia PROlla: voin käyttää älypuhelintani kamerani näyttönä.
Sen mahdollistaa Xperia PROn HDMI-tulo*. Sen avulla voin lähettää Live View -kuvaa kamerani HDMI-portista älypuhelimelle, jossa Live View näkyy kuten millä tahansa videonäytöllä.
Xperia PROn edut ovat yksinkertaiset: sen koko ja paino. Kaikki muut käyttämäni näytöt ovat isompia, paksumpia ja painavampia ja vaativat erillisiä paristoja tai akkuja. Xperia PRO painaa ainoastaan 225 g, kun pelkästään perinteisten näyttöjen paristot tai akut saattavat painaa enemmän! Näin kevyellä ja pienellä näytöllä on suuri merkitys kuvaustilanteessa. Eikä se ole edes ylimääräistä kalustoa, koska matkapuhelin olisi mukana joka tapauksessa!
Xperia PROlla on toinenkin valttikortti. Sen 5G modeemilla** voidaan lähettää live-kuvaa internetin suoratoistopalveluihin***, esim. YouTubeen, käyttäen ammattialaistasoista videokameraa, kuten olen tehnyt viime aikoina Sonyn Alpha 7S III -kamerallani.
Olisimme voineet vain uneksia tällaisesta tekniikasta kymmenen vuotta sitten. Kun tein TV-uutisia, live-lähetykset olivat melko vaativia: tarvittiin joko satelliittiauto tai liitäntäpiste, ja sitten ruvettiin käyttämään matkapuhelinten kameroita live-lähetyksissä. Sen kuitenkin huomaa, kun joku lähettää live-kuvaa älypuhelimelta: kuvanlaatu ei ole kohdallaan, dynaaminen alue on heikko, kuva pakkautuu paljon ja joskus esiintyy alhaisia kuvataajuuksia tai puskurointia.
Sellaisille ihmisille, jotka ovat tehneet live-lähetyksiä studioistaan ja toimistoiltaan, on todella mullistavaa, että kaluston voi viedä mukanaan minne haluaa ja saada yhä ammattilaistasoista tallennuslaatua.
PRO-nimi ei ole pelkkä nimeämistapa, vaan kyseessä on todellinen ammattilaisen työkalu. Pienen kokonsa ja keveytensä lisäksi Xperia PRO on vedenpitävä****. Siinä on Corning Gorilla Glass 6 -lasi, joka on tarpeeksi luja kestämään säännöllistä käyttöä ankarissa olosuhteissa. Siinä on myös kolmen objektiivin kamerajärjestelmä 16, 24 ja 70 mm:n Zeiss-objektiiveilla ja jopa 20 fps:n kuvausnopeus automaattitarkennuksella, kun sitä halutaan käyttää valokuviin. Videoita varten siinä on Cinematography Pro -sovellus Sonyn powered by CineAlta -värintoistolla, minkä ansiosta voin kuvata lyhyitä 4K-videoleikkeitä, kun tarvitsen jotain nopeaa ja yksinkertaista.
Minulle Xperia PRO on paljon enemmän kuin puhelin. Näytön laadun ja reaaliaikaisen suoratoistomahdollisuuden ansiosta se on ammattilaisen videotyökalu, jota varmasti käytän vielä vuosia.