harmaahaikaran sivuprofiili

Objektiiviprofiili | FE 600mm f/4 GM OSS

Paul Browning

Villieläinten valokuvaukseen liittyy ikuinen ongelma: mitä lähempänä olet, sitä parempi kuva on, mutta sitä suurempi on riski säikäyttää kohde pois. ”Yksi suosikkilinnuistani valokuvata on uikku”, sanoo luontokuvaaja Paul Browning. ”Niiden kuvaamiseksi on mentävä hyvin alas veden ääreen. Mutta heti kun lintu näkee minut, se on jo puolivälissä matkaa järven toiselle puolelle.” Siksi superteleobjektiivit ovat ehdottomia luontokuvaajille ja erityisesti lintukuvaajille.

uikun sivuprofiili vedessä © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter | 1/1600s @ f/8.0, ISO 1000

Viime aikoina Paul on kuvannut Sony FE 600 mm f/4 GM OSS -objektiivilla, jota hän on usein käyttänyt yhdessä 2x-telejatkeobjektiivin kanssa saadakseen hämmästyttävän 1 200 millimetriä vastaavan polttovälin. ”Rakastan sen kantamaa. Pidän siitä, että se ei häiritse lintuja ja saan kuvat otettua.”

isokauris, jolla on vaikuttavat sarvet © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS + 1.4x teleconverter| 1/1250s @ f/5.6, ISO 500

Paulille on aina tärkeää, ettei hän häiritse kohdetta. Kohteet ja otokset suunnitellaan päiviä, viikkoja, jopa kokonaisia vuodenaikoja etukäteen. Hän ajelee myöhään iltaisin saadakseen kuvattua päivän ensimmäiset lennot, sijoittelee etukäteen piilopaikkoja, jotta villieläimet voivat tottua niihin, ja suunnittelee kalenterinsa vuodeksi eteenpäin, jotta voi vierailla uudelleen lintuparien luona eri paikoissa. Suunnittelu ja valmistautuminen eivät kuitenkaan takaa, että hän saa haluamansa kuvat.

peippo ilmassa © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/4000s @ f/4.5, ISO 800

”Minulla oli tapana nauraa ystävilleni, jotka käyvät kalassa”, hän hymyilee. ”Sanoin, että ’Sinä vain istut koko päivän joen rannalla. Joskus et edes saa mitään saalista! Eikö sinulla ole tylsää?’ Ja nyt teen itse samaa.”

kuningaskalastaja pieni kala nokassaan © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/3200s @ f/4.5, ISO 1600

Nyt järvet ja jokirannat ovat kuin toinen koti Paulille, joka osaa tunnistaa, onko lintu käynyt siellä äskettäin. ”Etsin oksia, joissa on kalansuomuja”, hän paljastaa. ”Se tarkoittaa, että kuningaskalastaja on ollut siellä läimäyttämässä kalaa oksaan. Jos joki sitten virtaa mukavasti, pystytän piilopaikkani. Jätän sen vain sinne pariksi päiväksi ja menen sitten istumaan piilopaikkaan. Joskus istun siellä koko päivän enkä näe mitään.”

kuningaskalastaja lennossa © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/4000s @ f/4.0, ISO 3200

Kärsivällisyys kuitenkin kannattaa aina, ja Paul on ottanut uskomattomia kuningaskalastajakuvia Sony Alpha 1 II -kameraansa kiinnitetyllä FE 600mm f/4 GM -objektiivilla. ”Objektiivin terävyys on vertaansa vailla – aivan uskomaton. Telejatkeen ja kameran avulla saan 51 megapikselin kuvan 1 200 mm:n polttovälillä. Voin rajata kuvan tarkasti ja silti saada erittäin korkean resoluution kuvan. Ja tarkennus on hämmästyttävä: Bird Eye AF -toiminto toimii täydellisesti jopa kuvattaessa lintua, joka on noin 300 metrin päässä järven toisella puolella.”

merimetso puussa nokka auki © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter | 1/5000s @ f/8.0, ISO 1000

Aiemmin telejatkeilla on ollut huono maine kuvanlaadun heikentäjinä, mutta 600 mm:n objektiivin ja 2x-telejatkeen kohdalla näin ei ole. ”600 mm:n ja 1 200 mm:n terävyydessä ei ole eroa – ainakaan minun silmissäni”, Paul sanoo. Äskettäin hän kuvasi noin 350–400 metrin päässä pesiviä kalasääskiä. ”Kello oli 14, ja iltapäivän aurinko sai lämpöusvan nousemaan järvestä. Laitoin 2x-telejatkeen 600 mm:n objektiiviin, ja kun rajasin kuvan tietokoneellani, pystyin yhä lukemaan kalasääsken jalkamerkinnän täydellisesti. Se oli uskomatonta.”

uroshaukka puussa © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/4000s @ f/4.0, ISO 400

Paulille matkustaminen ja lintujen kuvaaminen on seikkailu. ”Minulla on nastoja kaikkialla puhelimeni karttasovelluksessa. Jos näen pesän, merkitsen sen ja voin palata myöhemmin valokuvaamaan tiettyä lintua. Minulle kyse on siitä, että olen yksin ja löydän jotain ainutlaatuista.”

kuningaskalastaja istumassa puun oksalla © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/3200s @ f/5.0, ISO 2500

600 mm:n objektiivin ja Sony Alpha 1 II -kameran avulla Paul voi ottaa haluamansa ainutlaatuiset kuvat niin, että niissä on yksityiskohtia, joita oli aiemmin mahdotonta ikuistaa. ”Toissaviikolla olin kuvaamassa auringonlaskun jälkeen, kun näin haikaran syvällä kaislikossa. Käytin 600 mm:n objektiivin suurinta f/4-aukkoa ja valotusaikaa 1/400 sekuntia, jolloin herkkyys oli ISO 8000. Vain muutama vuosi sitten olisin yksinkertaisesti jättänyt kuvan ottamatta tietäen, ettei se olisi laadukas, mutta nyt 600 mm:n objektiivin ja Sonyn tunnistintekniikan ansiosta pystyin tuomaan esiin haikaran jokaisen yksityiskohdan. Vielä muutama vuosi sitten pelkäsin kuvata yli ISO 3000- tai 4000 -herkkyydellä.”

viherpeippo lennossa © Paul Browning | Sony α1 II + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/2500s @ f/4.0, ISO 500

Paulin omistautuminen ja asiantuntevat taidot maastossa yhdistettynä FE 600mm f/4 GM -objektiivin tehoon tarkoittavat, että hän kuvaa nyt ilman kompromisseja.

Esitellyt tuotteet

Rekisteröidy α Universe -uutiskirjeen tilaajaksi

α Universe -uutiskirjeen tilaaminen onnistui!

Anna kelvollinen sähköpostiosoite

Pahoittelut, jotain meni pieleen.

Tilaaminen onnistui!