nainen valkoisessa mekossa seisomassa puiden alla

Alpha 9 III:n käyttö salaman kanssa

Martin Krolop

Kun valokuvaaja Martin Krolop sai käsiinsä Sony Alpha 9 III:n, hän halusi ottaa kamerasta kaiken irti Sonyn salamapaketin kanssa.

”Halusin ottaa muotokuvia äärimmäisissä valaistustilanteissa. Halusin nähdä Alpha 9 III:n tunnistimen ja sen globaalin sulkimen täyden potentiaalin”, Martin sanoo.

Jos et vielä tiedä, mitä globaali suljin tarkoittaa, siinä tunnistimen jokainen pikselirivi luetaan samanaikaisesti eikä rivi riviltä, kuten useimmissa tunnistimissa. Tämän ansiosta voidaan käyttää erittäin nopeita valotusaikoja ilman, että mikään liike vaikuttaa kuvaan. Tämä nopeus sopii erinomaisesti urheiluvalokuvaajille, mutta Martin halusi nähdä, mitä hän voisi tehdä salamalaitteella. Perinteisesti kameran mekaaniset sulkimen terät rajoittavat salaman suurimman sallitun valotusajan, joka on yleensä noin 1/250 sekuntia. Jos kuvaat nopeammin kuin enimmäisvalotusaika, salaman valo ja mekaaninen suljin eivät ole synkronoituja, jolloin kuvaan syntyy musta kaistale. Globaali elektroninen suljin poistaa tämän ongelman, joten Alpha 9 III -kameralla voi kuvata salamaa käyttäen uskomattomalla, jopa 1/80 000 sekunnin valotusajalla Sonyn uusimpien salamalaitteiden kanssa.

nainen kukkamekossa palmun edessä © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 50mm f/1.2 GM | 1/16000s @ f/1.2, ISO 250

Martin esitteli Alpha 9 III -kameran ja Sonyn salamajärjestelmän tehoa kuvaamalla sarjan muotimuotokuvia matalalla syväterävyydellä erittäin kirkkaassa auringonvalossa. Aikaisemmin tämäntyyppinen kuvaus olisi vaatinut suuria ja raskaita studiosalamalaitteita. Siksi paikkoja, joissa näitä muotokuvia olisi voitu ottaa, olisi ollut rajoitetusti, varsinkin jos olit kuvaamassa yksin.

nainen karussa maisemassa hattu päässään © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 50mm f/1.2 GM | 1/16000s @ f/1.3, ISO 250

”Etuna on, että voin ottaa kuvia salamalaitteilla, kuten Sonyn HVL-F60RM2:lla, kun aiemmin olisin tarvinnut suurempia studiosalamapäitä ja raskaita akkuja. Nyt laitan salamapakettini reppuun ja otan muotokuvia paikoissa, joissa aiemmin olisin tarvinnut joukon ihmisiä auttamaan kaiken kantamisessa.”

Fysiikka, joka tekee tämän mahdolliseksi, on monimutkaista. Salaman huippunopea kesto ja sen teho suhteessa auringonvaloon sekunnin murto-osan ajan mahdollistavat kuitenkin tällaisten valokuvien ottamisen.

”Yritämme aina taistella aurinkoa vastaan. Alivalotamme siis ympäristön päivänvalon ja käytämme sitten salaman tehoa mallin valaisemiseen. Ihmiset saattavat sanoa: ’Olen nähnyt ennenkin tuollaisia kuvia, jotka on otettu suurella aukolla kirkkaassa auringonvalossa’, ja se on totta. Mutta he eivät ole nähneet, että nuo kuvat on otettu kameran pienellä salamalla.”

Martinin kuvauskalusto koostui Alpha 9 III -kamerasta ja kahdesta Sony HVL-F60RM2 -salamasta, vaikka hän käyttää yleensä vain yhtä, jonka hän kiinnittää suureen kolmannen osapuolen softboxiin. Tämän jälkeen salama kiinnitetään valaisinjalustaan, jonka hän sijoittaa muutaman metrin päähän kohteesta. Salama laukaistaan langattomasti Sonyn langattomalla FA-WRC1M-radio-ohjaimella, joka on asennettu Alpha 9 III -kameraan.

Kuvaaminen näillä nopeuksilla antaa Martinin kaltaisille muotokuvaajille mahdollisuuden kuvata suurella aukolla kauniin matalan syväterävyyden luomiseksi ja muuttaa valotusaikaa niin, että jopa kirkkaimmassa keskipäivän auringonvalossa taivas on tumma ja pilvissä näkyy yksityiskohtia. Tämän jälkeen salama otetaan käyttöön ja se valaisee kohteen.

morsian seisoo tulivuoriperäisillä kallioilla ja takana on sininen taivas © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/16000s @ f/1.8, ISO 250

Näyttääkseen miten tämä toimii, Martin otti pienen salamapakettinsa ja kuvasi hääpukuista naista tulivuoriperäisellä Teide-vuorella kirkasta auringonvaloa vasten.

”Yleensä tämäntyyppisissä kuvauksissa on tehtävä kompromisseja sen suhteen, kuinka paljon tavaraa voi ottaa mukaan. Tällä kertaa pystyin kuitenkin ottamaan mukaan tavallista isommat softboxit, koska olimme säästäneet niin paljon painoa käyttämällä Sonyn salamalaitteita studiosalamapäiden sijasta. Seuraavalla kerralla haluan ottaa vielä isomman, 12 x 12 jalan kokoisen diffuusorin”, Martin sanoo.

morsian seisoo teide-vuoren edessä © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/16000s @ f/1.8, ISO 250

Martin työskentelee niin, että auringosta tulee hänelle toissijainen valonlähde. Hän siirtää kohteensa sinne, missä hän haluaa auringon toimivan valonlähteenä. ”Se on mitä kaunein valo. Aurinko valaisee mallin ääriviivat ja hiukset, mutta kasvot ovat täysin pimeät; ne valaistaan vain salamalla”, Martin sanoo.

nainen siluettina meren rannalla © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/16000s @ f/1.4, ISO 250
nainen seisoo meren rannalla salaman valaisemana © Martin Krolop | Sony α9 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/16000s @ f/1.4, ISO 250

Valokuvaajat hyötyvät Alpha 9 III:n ja Sonyn salamapaketin tehosta muutenkin kuin luovissa muotikuvissa. Alpha 9 III:n pieni koko ja globaalin laukaisimen teho tarjoavat luovuutta hääkuvaajille ja kaikille hankalissa paikoissa työskenteleville.

”Voit käyttää salamaa miten haluat lisätäksesi luovuutta kuviisi”, Martin sanoo. ”Voit heijastaa sen seinästä tai katosta, jolloin saat luonnollisen näköistä valoa, tai voit käyttää softboxia, tai voit käyttää ritilöitä, goboja tai värigeelejä – mitä ikinä haluatkaan! Salamavalokuvauksessa on kyse mahdollisuuksista. Voit luoda oman estetiikkasi. Minulle salaman käyttö tarkoittaa teknisen luovuuden huippua.”

Esitellyt tuotteet

Rekisteröidy α Universe -uutiskirjeen tilaajaksi

α Universe -uutiskirjeen tilaaminen onnistui!

Anna kelvollinen sähköpostiosoite

Pahoittelut, jotain meni pieleen.

Tilaaminen onnistui!