Valokuvaajien kohdalla on samoin kuin urheilijoilla: pienet tekijät erottavat menestyksekkäät muista. Monet näistä tekijöistä pätevät sekä urheilussa että valokuvauksessa. Tarkkuus, omistautuminen, luovuus, tyyli… nämä kaikki ominaisuudet löytyvät sekä Sonia Cañada Ramosin töistä että hänen kuvauskohteinaan olevista ikonisista urheilijoista ja sarjojen voittajista.
Vuonna 2006 valmistunut Sonia työskentelee tällä hetkellä eräille urheilukuvauksen suurimmista nimistä, kuten Real Madrid, Getty Images ja kansainvälinen koripalloliitto (FIBA). Tämä asiakaskunta on muodostunut edellä mainittujen taitojen ansiosta sekä hänen uskostaan omistautumiseen ja uteliaisuuteen.
Sonia työskentelee tyylillä, joka on yhä harvinaisempi urheiluvalokuvauksessa. Hänen portfolionsa sisältää mainion kokoelman mustavalkoisia muotokuvia, joiden voima ja läsnäolo ovat upeita. ”Minulle työskentely mustavalkoisessa muodossa on pelkistetyin tapa näyttää urheilun tunne”, hän vahvistaa. ”Kun väri ei ole mukana häiritsevänä tekijänä, pääsen käsiksi suoraan hetken ytimeen.”
”Aloittaessani työskentelyn jäljellä oli enää vain muutamia valokuvaajia, jotka ottivat mustavalkoisia urheilukuvia”, Sonia selittää, ”ja kaikki sanoivat, että minun on otettava värikuvia. Mutta ihmiset näkevät värejä joka päivä. Niin odotamme näkevämme maailman, ja värit ovat läsnä kaikkialla. Mustavalkoisuus tuntuu aidommalta ja yllättävämmältä. Se vie katsojat suoraan takaisin urheilun klassisiin hetkiin.”
Erityisesti suurikontrastista tyyliä kuvissaan suosivalle Sonialle on luonnollisesti kehittynyt silmää tunnistaa hetket ja paikat, jotka toimivat ilman väriä. ”Monissa paikoissa, joissa työskentelen, valaistus on kuin teatterissa”, hän selittää, ”joten se sopii mustavalkokuvien yksinkertaisuuteen. Urheilijat ovat valokeilassa ja yleisö jää pimeyteen. Tämä valaistustyyli myös tuottaa dramaattisia varjoja yleisön kasvoille.”
Mustavalkoisuuden ja taiteellisen voiman lisäksi Sonian muotokuvien on tietenkin täytettävä samat vaatimukset kuin muiden hyvien urheilukuvien: niiden on oltava teräviä ja täydellisesti tarkennettuja. Siksi hän on valinnut Sonyn Alpha 9 -sarjan kamerat. ”Alpha 9 -sarja tarjoaa ehdottomia ammattilaistason kameroita urheilukuvaukseen, jossa tarvitaan erittäin nopea ja luotettava runko, joka pystyy toimimaan hyvin korkeilla ISO-arvoilla”, hän painottaa. ”Työskennellessäni näissä tapahtumissa, joissa valaistus on toisinaan heikko, käytän usein asetusta ISO 3200 tai ISO 5000 tai jopa näitä suurempia ISO-arvoja. Alpha 9 II -kamerani tuottaa kohinattomia kuvia, ja mahdollinen rakeisuus usein vain täydentää mustavalkoista tyyliä.”
Alpha 9 II -kameran legendaarinen automaattitarkennus on myös ehdottoman tärkeä Sonian muotokuvissa, sillä se lukittuu kuvauskohteiden silmiin muodostaen mitä vangitsevimman yhteyden. ”Sonyn automaattitarkennus oli syy siihen, että tulin mukaan tähän järjestelmään. Ehdin juuri mukaan ennen vuonna 2019 Kiinassa järjestettyjä FIBAn koripallon maailmanmestaruuskilpailuja varten. Se on niin tarkka ja sinnikäs, että se pystyy lukittumaan kohteeseen ja pysyy siinä riippumatta lähes mistä häiriötekijöistä tahansa – vaikka palkintokorokkeen ympärillä leijuisi miljoonia konfetteja. Tämä on erittäin tärkeää urheilukuvaajalle, koska haluan päästä valitsemaan noin 50–60 kuvasta saadakseni oikean poseerauksen ja haluan kaikkien vaihtoehtojen olevan täydellisesti tarkennettuja.”
Sonia kuvaa mielellään myös täydessä RAW-laadussa tehdäkseen mustavalkoprosessoinnista helppoa ja korkealaatuista. Hänen Alpha 9 II -kameransa pystyy tekemään tämän 24 kuvan sekuntinopeudella. ”Kuvaan aina RAW-muodossa”, hän vahvistaa, ”sillä näin voin hallita paremmin suurikontrastista tyyliä, jonka haluan. Minulla on Capture One -sovelluksessa esiasetus mustavalkokuvilleni, jotta saan pidettyä tyylin yhtenäisenä ja voin varmistaa, että kuvat ovat heti asiakkaiden saatavilla.”
Sonian kuvissa on usein kehyksen täyttävä vaikutus, joten mitkä ovat hänen suosikkiobjektiivinsa? ”Koripallossa työskennellään paljon lähempänä pelaajia kuin joissain muissa urheilulajeissa, joten oma suosikkini on FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II”, hän selittää. ”Käytän sitä ehkä 75 prosenttia ajasta, mutta joissain tilanteissa, kuten esityksissä tai palkintokorokekuvissa, vaihdan FE 24-70 mm f/2.8 GM II -objektiiviin saadakseni laajemman näkymän. Jos haluan päästä vieläkin lähemmäs, käytän todella mielelläni uutta kevyttä FE 300 mm f/2.8 GM OSS -objektiivia. Muotokuvathan ovat erikoisalaani, joten tämä objektiivi sopii minulle fantastisesti.”
”Sonyn Alpha 9 -sarja ja sen poikkeukselliset objektiivit tekevät työskentelystä valokuvaajana mukavaa, koska tiedän, että kuvasta tulee teknisesti täydellinen”, Sonia toteaa lopuksi. ”Sitten on vain itsestä kiinni riittääkö oma luovuus ja omistautuminen hyödyntämään kalustoa. On uskallettava kokeilla uusia tyylejä ja oltava riittävän utelias selvittämään, mitä valokuvaajat tekevät muissa urheilulajeissa, koska meillä on aina parantamisen varaa. Jos pystyy omistautumaan tälle sekä rakentamaan yllättävän ja omaleimaisen portfolion, kehittyy voittajaksi.”
”Kamerani parhaita objektiiveja ovat uteliaisuus ja kärsivällisyys.”